A Mauser Kar98 k
Adatlap:
Tpus: tolzras ismtlfegyver (karably)
Kaliber: 7,92x57 mauser
Mkds: kzi – forg tolzrral
Hossz: 1101mm
Cshossz: 600mm
Sly: 3,92 kg (bkkfa tussal) 4,2 kg (difa tussal)
Trkapacits: 5 lszer
Gyrtsban: 1935-1945
Elsknt a Mauser Kar98k tpus kzifegyver kerl bemutatsra, mint a msodik vilghbor s mint a Call of Duty (tovbbiakban CoD) alapfegyvere a tengelyhatalmak oldaln. Ez a fegyver kicsit rszletesebb bemutatst rdemel az sszes tbbinl, mert ltrejtte hadtrtneti jelentsg.
A Mauser cg ltrejttnek rvid trtnete:
Wilhelm (1834) s Paul (1838) Mauser sokgyermekes, nagy s szegny csaldbl szrmaztak.
Rengeteg szorgalommal s tehetsggel sikerlt megalaptaniuk a Mauser fegyvergyrat ami ma is vilghr.
Mr gyerekknt is, akrcsak az apjuk – az oberndorfi fegyvergyrban dolgoztak, ahol ksbb megalaptottk az akkor mg kis cgket a Gebruder Mausert.
Ez a vllalkozs 1872-ben jtt ltre puskaalkatrsz gyrts cljbl. Orszgukra mr akkor is az ignyessg s a precizits volt jellemz – a Mauser testvrek is ezt tartottk szem eltt, gy hamarosan siker koronzta kezdeti vllalkozsukat. 1874-ben vllalati formt vltottak s Gebruder Mauser & Co nevet vettk fel. A korbban csak alkatrszeket gyrt cg sajt hadipuskt fejlesztett, amelyet a nmet hadsereg rendszerestett s ez hozta az els hatalmas sikert a vllalkozsnak. A Mauser mrkanv mr akkor egyet jelentett a minsggel.
A fegyvergyrban trekedtek hasonlan kitn marokfegyverek megalkotsra is, ami nem sikerlt. Tbb tpust kifejlesztettek s ez sok pnzt felemsztett, de ezt a vesztesget bven lefedte a puskagyrts profitja. 1884-ben a kft-bl rszvnytrsasgg alakultak s felvettk a Waffenfabrik Mauser AG –nevet.
Ezt mr Wilhelm Mauser nem rte meg, halltl (1882) a cgvezetst Paul Mauser vgezte. Pault –hallig - sok megtiszteltets rte (1898-ban kirlyi-kereskedelmi tancsos, 1912-ben a Nmet Mrnkk Egyeslete kitnteti, (noha soha nem volt mrnk) 1914-ben ri a hall 76 ves korban.
A Kar98 k ltrejtte:
Paul Mauser legels tallmnya a htultlts lveg volt, majd 1865-ben fejlesztette ki els rugs tszeggel rendelkez zrdugattys puskjt. Ez els olvasatra nem tnik nagy dolognak, de rdemes belegondolni, hogy addig csak kill – merev tszeggel (pl. un.: kakasos) rendelkez fegyverek lteztek melyek kezelse egyltaln nem volt olyan biztonsgos mint Mauserk zrdugattys fegyvere, amely minden tekintetben jat hozott.
Ezen fegyver prototpusa alapjn a Mauser cg llami fejlesztsi hitelt kapott. Mr csak egy problma volt: sem hazja, sem a krnyez orszgok nem terveztk j hadipuska beszerzst s rendszerestst.
Mauserk 1866-ban kapcsolatba lptek Samuel Norisszal aki akkor az amerikai Remington Arms Company kpviselje volt. Norris azonnal megltta a kereskedelmi lehetsget a puskban.
Mauser-Norris nven bemutattk a fegyverket Eurpban 1867-ben, de a kezdeti fellngols hamar albbhagyott, mert a Francik, akik rdekldtek volt a fegyver irnt, mgis visszavontk a megrendelseket s sajt gyrtmny fegyvert vlasztottak.
A Remington cg igazgattancsa nem akart tl sokat befektetni ebbe a projektbe s kt v mlva kilpett abbl (nem sokkal ksbb valsznleg mlysgesen megbntk).
Mauserk els fegyvert vgl nagy nehezen 1871-ben rendszerestette a porosz hadsereg M71-es tpusjelzssel.
A puska 11,15x60R jelzs akkor mg feketelporos lszert tzelt. Fontos megjegyeznnk, hogy az M71 eredetileg egylvet – tr nlkli fegyver volt, ezt tptette trazhatv s gy rendszerestette a porosz hadsereg. Ktezer darab prbafegyvert kldtek ebbl a hader kikpziskoliba, ahol a legkemnyebb prbatteleket kellett killnia.
Bevezettk, teht a fegyvert s ez egyre nagyobb ttelekben val ellltst kvnt meg, ezrt a Mauser cg felvsrolta az oberndorfi fegyvergyrat, ahol immr teljes kapacitssal gyrtottk az M71-et. Ezen fell szmos kisebb nmet fegyvergyrban, st az ausztriai Steyr cgnl is gyrtottk.
1887-ben a trk hadsereg is rendelt nagyobb ttelben a fegyverbl, de k mr a tovbbfejlesztett 9,5mm-es lszert tzel M87-es tpusbl kaptak.
A nagyobb ugrs ezutn kvetkezett 1888-ban amikor a vllalat bemutatja az 7,92mm-es lszert tzel Gewehr 88-at (Komissions Gewehr – hivatalos beszerzsi eljrs keretben gyrtott hadipuska). Ez azrt trtnt meg, mert a hadsereg nem volt megelgedve az M71-el ami cstras volt.
1889-ben a belga hadsereg is rendszeresti a puskt, amelyet a belga gyrakban gyrtottak licensz alapjn 7,65mm-es rmretben. Nem sokkal ksbb csatlakozott a spanyol hadsereg is de egy mg jabb 7x57-es kaliberben ignyelte a gyrtst. A fegyver olyan megbzhat s hatkony volt, hogy komoly gondot okozott az amerikaiaknak szembenznie vele az 1898-as spanyol-amerikai hborban. Ekkor hatrozta el az USA szrazfldi hadereje, hogy k is hasonl fegyvert fognak kifejleszteni, gy szletett a Springfield M1903, amelynek esetben az amerikaiak a szvesen mertettek Mauser rendszer megoldsaibl, aminek az lett a vge, hogy az USA kormnya 200 ezer dollrt fizetett a Mausernek a szabadalmi jogok megsrtse miatt de ennek elzmnye s folyomnya egy msik cikk tmja lesz.
A Kar98k szempontjbl tn legfontosabb lps az volt, hogy a nmet hadsereg 1898 prilis 5-n Gewehr 98-nven 7,92x57-es kaliberben rendszeresti Mauserk ismtl fegyvert. A fegyver rvidebb vltozatait 1904-ben Kar98-a jelzssel (az I. vilghbor utn utn) Kar98-b jelzssel majd1935-ben Kar98-k jelzssel lttk el.
A II. vilghbort kvet fegyvergyrtsi tilalom utn a vllalat mkdst Mauser Werke Oberndorf Waffensysteme GmbH nven indtottk jra. A Mauser puskk vltozatainak s mdostsainak szma oly nagy, hogy szinte remnytelen vllalkozs lenne mindet alaposan ismertetni.
Mauser a II. vilghbor utn
A hbors bonyodalmak ellenre 1944-vgig mg folyt a termels a nmet gyrakban, de 1945-ben szinte mindegyik Mauser gyrat lebombztk.
Walter Bll aki a vadszfegyverrszleg vezetje volt, 1965-ig a kimenektett alkatrszekbl Mauser (vadsz) fegyvereket ptett ssze a sajt konyhakertjben – francia felgyelet alatt termszetesen. Minsgi munkjt sokan megcsodltk.
1954-ben a cg az jjrendezds utn hozzfogott vadsz s sportfegyverek gyrtshoz, valamint lgvdelmi s fedlzeti gykat ksztenek, komoly lszervizsgl s gznyomsmr plt, amely nemzetkzileg is s a NATO-nl is felkelti a figyelmet.
A Mauser cg 2003-ig kett nagyobb lpst tett a vadszfegyverek jtsaiban (Modell66 s M03) ,kzben tulajdonosvlts is trtnt.
A K98k evolcija a Karabiner98-on bell
A Kar98 legels verzija az els vilghbors Gewehr98 volt a hossz 29,1 colos csvel (kb 74 cm), majd ksbb jtt a Karabiner 98b, aminek ugyanekkora csve volt, de a zrdugatty mozgatkarja nem vzszintes, hanem lefordtott – a tusra fekv – formj volt s j clzrendszert is kapott.
A harmadik lpcsfok a Karabiner 98a volt, amely mr 23,6 colos (kb 60 cm) csvel rendelkezett s mg rajta volt a teljes faburkolat a tltnyr fltti rszen, amely a kz vdelmt szolglta, ugyanis az tdik sorban leadott lvsnl a cs nagyon felmelegedett.
Negyedik a „Gewehr fr die Deutsche Reichpost” azaz a Nmet Postai szolglat fegyvere nevet viselte, ez a fegyver mr nagyon kzel jrt a cikknk trgyhoz.
s vgl a Kar98k melynek rszletesebb ismertetse most kvetkezik.
A kpen legfell a legrgebbi Gewehr 98-as tpus s sorban a tbbi:
A Kar98k rszletesebb bemutatsa
Ez a fegyver volt a nmet katona alapvet fegyvere a msodik vilghborban. Egy rendkvl kifejlett – a kort megelz – fegyver volt, amely megbzhat volt, strapabr s pontos, teht mindent tudott, ami egy hborban elengedhetetlen.
t lszeres trral rendelkezett s tltlccel, vagy egyenknt is tlthet volt, de a tltlcbe foglalt tltnyek nagyon meggyorstottk a tltst.
A fegyverre bajonett volt illeszthet, st puskagrnt kilvsre alkalmas adapter is, amelyrl ksbb mg sz lesz s vgl klnbz fegyvertvcs is kerlhetett a Kar98k-ra.
A fegyver f rszei a kvetkezk: fa rszek (tus), fegyvercs, tok, zrdugatty, elst szerkezet, biztostszerkezet. A fegyvercs ltalban menetes illesztssel van rgztve a tokba, a tok pedig magban foglalja a zrdugattyt. Ktsgtelen, hogy a fegyver lnyegi eleme a zrdugatty, ettl olyan hasznlhat s biztonsgos a fegyver amilyen.
rdemes leszgezni, hogy a ma gyrtott sszes forg zrdugattys fegyver zrdugattyja valamilyen formban a Mauser98-as msolata, rszben vagy egszben.
F feladata, hogy betltse a lszert, biztonsgosan reteszelje azt, elssse a lszert - kireteszeljen, s rtse a kiltt tltnyhvelyt, mindezt egy kb. 70 fokos elfordtssal s kb. 8 cm-es elre-htra mozgatssal lehet kivltani. A dugatty magban foglalja az tszeget s az azt megfeszt tekercsrugt – knnyen sztszerelhet.
Ahogy a zrdugatty mozgatkarjt felemeljk – az elst-rug megfeszl s egyben a zrdugatty vgn lev kett s az elejn lev egy „reteszel-szemlcs” kifordul a tokba mart fszkbl s a dugatty htrafel kihzhat. Ha eltte csre volt tltve, akkor a legfels kpen lthat mdon a lszer talpn kikpzett horonyba akadva kihzza azt s jobbra kibillenti (mindezt gyorsan elvgezve akr 1-2 mterre is kipeckeli).
A trazs sorn t lszert juttathatunk a tokban kikpzett trfszekbe tltlccel vagy anlkl.
A biztosts a kvetkez egyszer mdon trtnt: a fegyver az un.: ’zszls’ biztostval rendelkezik, amely a zrdugatty vgn tallhat. Ez a kpen lthat mdon hrom llsba fordthat.
Balrl jobbra a biztost llsa a kvetkez mdon mkdik:
Biztostott lls: a fegyver nem tud elslni, s a zrdugatty is zrva van, nem nyithat.
Biztostott lls 2.: a fegyvert nem lehet elstni, de a zvrzat nyithat – ezt az llst tltskor hasznljk.
Tzel lls: a fegyverrel a lvs leadhat. A CoD-ban erre jl figyeltek, mert lthat, hogy a fegyver vgig tzel llsban van.
rdemes megjegyezni, hogy a mai mauser rendszer vadszpuskk jelents rsze ugyanilyen biztostrendszerrel van felszerelve s a biztost kzps, vagyis ’ll’ pozcija nagy gondot okoz a tvcs felszerelsekor, mert nem lehet elg alacsonyra szerelni azt.
A puska tartozkai
Minden Kar98k el volt ltva egy rvid tiszttvesszvel a puskacs alatt. Hrom puskhoz val tiszttvessz adott ki egy teljes hosszsg vesszt.
Ezenkvl tartozk mg egy olajos szelence, amit egy kis fmdoboz tartalmazott nhny kefvel s tisztt-ronggyal.
A lszereket kett darab br-ersznyben troltk, ami hatvan darab lszert tartalmazott – t lszerenknt sszecsoportostva (tltlcbe foglalva).
Termszetesen hasznltak bajonetteket is a kzelharcban, amit a puska vgre lehetett ersteni.
A puska egyik fontos tartozka volt a puskagrnt adapter s az abbl indthat grnt.
Az indt-adapter egy bajonettzrral csatlakozott a cshz s klnbz grntokat lttek bellk. A puskagrntok tbb verziban kszltek, folyamatos fejlesztseken tesve s klnbz clokra fejlesztve.
A kt f csapsirny egyike a repeszgrnt (”Gewehr sprenggranate”) volt amely egy fekete aclkpenybl s alumnium orr rszbl llt. Kilvs utn orr rsz deformldsa (vagyis becsapds) utn kvetkezett be a robbans, vagy ha ez valamirt nem indult volna be, akkor egy ksleltet gyutacs mindenkpp gondoskodott a grnt 4-5 msodpercen belli felrobbantsrl. Ez a grnt egybknt kzigrntknt is hasznlhat volt, ha a grntot sztcsavartk s az als rsz (amely a meghajt anyagot tartalmazta) nlkl elzleg lestve eldobtk.
A grntot kb. 250-mterre lehetett kilni a puskval s 30 mteres krben fejtette ki repeszhatst az ellensg soraiban.
Ennek a grntnak volt egy tovbbfejlesztett verzija („Gewehr Sprenggranate mit Gesteigerter Reichweite”), amit nem nagyon hasznltak, mert a maximum ltvolsga csak 65 mter krl volt (a nehezebb tltet miatt). A grntot egy vaktltnnyel indtottk.
Ezeken kvl gyrtottak mg kifejezetten pnclosok ellen olyan grntot, amely tbb-kevsb tttte a pnclos jrmvek pncljt. Ebbl a legels fejleszts 390 grammot nyomott s 18,5 cm hosszsg volt 115 grammos tltetet magban foglalva. Ez kpes volt ttni egy 70mm vastag pncllemezt. Ezutn jtt az emelt tltet (150 gramm) grnt 90mm-es ttervel majd a 200gramm tltet melynek teljes tmege 520 gramm volt 125 mm-es pncllal is megbirkzott. Ezen grntokat a kvetkez nevekkel illettk: "Gewehrpanzergranate 30" ; "grosse Gewehrpanzergranate" ; Gewehrpanzergranate 61.
A grnt kilvse termszetesen msfajta irnyzkot ignyelt, amelynek kt f belltsa volt, az egyik belltsi szgben 0-250 mterig lehetett vele „clozni” a msik belltsban 250-500 mterig.
Igen fontos kellke, kiegsztje lehetett a pusknak a tvcs! Tbbfajta tvcsvet szereltek a Kar98k-ra mesterlvszfegyverr alaktva azt. Eleinte a Zf41-es tvcsvet hasznltk 1,5-szeres nagytssal ami nem tl nagy ,majd ksbb ttrtek a Zf43-ra ami mr 4-szeres nagyts volt. (csak sszehasonltskppen: ma ltalban vadszatra ez a minimum nagyts, inkbb 6-szoros, 8-szoros vagy 3-12-szeres varilhat nagyts tvcsvet hasznlnak) Abban az idben a legyrtott puskk 6%-t alaktottk ki gyrilag gy, hogy arra tvcsvet lehessen szerelni. Volt egy Matthaus Hetzenauer nev mesterlvsz, akirl hiteles, altmasztott nmet iratok maradtak vissza, hogy 345 embert lt meg Zf43-al felszerelt Kar98k puskjval a msodik vilghborban. (mg gy is „csak” 18. a sorban a sok orosz s finn lvsz utn, akik 400 feletti hallos lvssel bszklkedhettek)
A Kar98k lszere
A lszer bemutatsa amelyet ez a puska hasznlt, sajnos egyltaln nem egyszer, ugyanis a cikknk trgyt kpez fegyverhez ktfle lszert is hasznltak, persze nem egy idben. A vilg hadilszerei kzl, tn ennek volt a legkalandosabb tja.
1888-ban rendszerestettk elszr a 7,92x57 I jells lszert, amibl annyit olvashatunk ki, hogy a lvedktmr megkzeltleg 8mm, a hvelyhossz pedig krlbell 57mm, az I jells pedig az Infanterie vagyis gyalogsgi-t jelent.
A lszerek s a puskacs vonatkozsban ltalban hrom szmrtk az, ami fontos. Az egyik a lvedk tnyleges tmrje, a msik a csben tallhat huzagok szemkzti tvolsga s a csben szemkzti un.: ormzatok tvolsga, ehhez nagy segtsget nyjt a mellkelt kp. (Z= huzagtvolsg, K= ormzati tvolsg)
Aki eltt nem ismeretes - cs bels spirlis huzagolsa azrt kell, hogy a lvedket a rpplyn folyamatos forgsban tartsa, gy jelentsen javtva a lpontossgot. ltalban a csben lev legnagyobb tmrnl, (teht a huzagtvolsgnl) 0,02mm-rel teht kt szzaddal nagyobb a lvedktmr! Ez azrt van gy, hogy a lvedk mellett semmikppen se szkhessenek elre a lporgzok, gy kihasznlva a lszerhvelyben lev sszes elgett lpor gznyomst. A fegyverbl kiltt lvedk hengeres keresztmetszete a kpen lthat bels rsz formjt vette fel.
Visszatrve teht a 7,92x57 I-re – akkor a lvedktmr 8,08 mm volt, egyes forrsok szerint 8,09mm, ehhez 8,06-os huzagtvolsg s 7,75mm-es ormzati tvolsg trsult.
Ez a lszer viszonylag tompa hegy volt s teljestmnye jval alulmaradt a ksbb bevezetett 7,92x57IS-hez kpest, aminek lvedktmrje 8,22 mm volt az ehhez val nagyobb huzagtvolsggal.
Tbb teria l arra, hogy mirt S-sel jelltk az j lszert. Egyes forrsok szerint az S annyit jelent: Stark, vagyis ers- utalva az ersebb lportltetre, ms forrsok szerint Spitz-et jelent ami a hegyes lvedkre utal, ez a valsznbb felttelezs.
Ez a lszer ma is forgalomban van, az egyik gyakorta hasznlt vadszlszer, sok gyrt listjn szerepel 8x57JS jells alatt.
Mg egy rdekes dolog: nhol az I jells helyett J-t hasznltak, erre is a rendelkezsre ll forrsok tbb trtnettel szolglnak, a leggyakoribb az, hogy a msodik vilghbor alatt az Amerikai Hader az rott nagy I-t J-nek olvasta, s gy rendszerbe vette a sajt szabvnyrendszerben. Hihetetlen, de valszn ez a valdi oka annak, hogy a mai napig slyos flrertsek kvetkeznek ebbl, ugyanis a lszer-gyrtk egy rsze ma is J-vel, msik rsze I-vel jelli ilyen lszereit. (sajt tapasztalat, magam is rendelkezem ilyen kaliber fegyverrel)
Olvasni olyat is a klfldi szakirodalomban, hogy a lszerrel szemben tmasztott elvrs az volt, hogy egy -egy km-re ll lovat egy lvssel megljn. Ebbe persze sok minden belefr, valszn a l elpusztul, akrhol is tallja el, csak az a krds, hogy vitlis tallatot rve egy-kt percen bell, vagy napok mlva seblzban.
Egy nmet forrsban lltlag 1888-ban az amerikai 30-06-os hadilszer (az M1 Garand s a BAR lszere tbbek kztt) sztnzte a nmeteket a Kar98 lszernek kifejlesztshez. A kpen egy ilyen lszer mellett lthat a 8x57JS lszer.
A lszert rengetegfle lvedkkel szereltk (aclburkolat, nyomjelzs, tmr rz, puha hegy stb.) s ezt ltalban a lszer hvelynek talpn jeleztk klnbz sznekkel.
A lszer hattvolsga igen nagy, kb. 3,5 kilomter (hattvolsgon azt a tvolsgot rtjk, amilyen messze a lvedk maximum eljuthat) ; hatsos ltvolsga kb. 1500 mter (hatsos ltvolsg az a tvolsg, amin bell a lvedk hallos sebet ejthet).
A Kar98k puskn az irnyzk ehhez a lszerhez volt bekalibrlva s 100 mtertl 2000 mterig volt llthat. Aki ltt mr hasonl nylt irnyzkkal elltott akrmilyen puskval az tudja, hogy 50-100 mteren tlra a clzs mr igen nehzkes ilyen irnyzkkal.
ll alakot 200 mteren tl j ltsi viszonyok kzt is mr nagyon nehz eltallni, fleg ha a clpont mozgsban van, ehhez kpest az irnyzkon ott szerepel a 2000 mteres (!) nylt irnyzkos bellts. Vlemnyem szerint ez az opci mr csak az ellensg megzavarsra volt hasznlhat, ilyen tvolsgon mr az emberi alakot sem lehet egyrtelmen azonostani szabad szemmel.
A hborkban minden fl arra trekszik, hogy relatve egysgess tudja tenni a lszerelltmnyt, ezrt igyekeznek ugyanarra a lszerre mretezni az sszes fegyvert, gy trtnt ez a msodik vilghborban is a nmet birodalom rszrl: ugyanezt a lszert tzelte a a Kar-on kvl a Gewehr 41-43 ; az FG 42 ; az MG 42 ; MG 34. Ebbl gyorsan leszrhet, hogy a Call of Duty-ban a nmet fegyverek nagy rsznek azonos sebzssel kellene rendelkeznie, (csak egy-egy lvsnek persze, ami pldul az MG42-vel nehezen kivitelezhet) de termszetesen ez a jtk lvezhetsgt valsznleg rontotta volna.
Az kpek a klnbz korabeli lszeres dobozokat mutatjk (az elsn feltnen jellve, hogy azt az MG-hez szlltottk).
Az albbi tblzatban sszefoglaltam, a lszer hrmas tagolds fejldst, valamint alatta lszer ttkpessgt, amelyet az eredeti fegyverlers jellemzi kzt is ugyangy lertak.
|